Seebimassi emulsioon

Külmmeetodil seebi valmistamine avab ukse loomingulisele ja isikupärasele lähenemisele seebimeisterdamisel. See kaasaegne meetod, kus kasutatakse looduslikke koostisosi ja keemilist reaktsiooni, võimaldab luua ainulaadseid seebikunstiteoseid. Üks olulisemaid etappe selles protsessis on “trace” ehk emulsiooni faas, kus seebimass omandab peale emulgeerumist viskoosse tekstuuri. Selle käigus lisatakse seebimassi erinevaid lõhna- ja värvaineid, andes seebile isikupärase välimuse. Emulsiooni erinevaid faase tundma õppides avastad uusi võimalusi käsitööseebi maailmas.

Õrn triip vedelal seebitaignal

“Trace” eesti keeles võiks olla jutt või triip. See on emulgeerumisprotsessi hetk, kus seebimass hakkab paksenema ja muutub viskoossemaks. See toimub keemilise reaktsiooni käigus, mida nimetatakse seebistumiseks või seebi saponifikatsiooniks. Selle tulemusel ühinevad õlid ja leelis (naatrium- või kaaliumhüdroksiid) ning moodustuvad rasvhapete soolad ja glütseriini molekulid.

Seebitaigna “triip” on oluline hetk, see annab märku seebistumiprotsessi algusest ning seebitainas on piisavalt emulgeerunud, et temast saaks ilusa ja ohutu seebi. Triibufaasis saab lisada erinevaid lõhna- ja värvaineid, ravimtaimede ekstrakte või koorivad lisandeid. Vastavalt seebitaigna tekstuurile saad teha peente ja detailsete mustritega seepe või erinevate koorivate lisanditega seepi. Triip on seebivalmistajate jaoks oluline etapp, kuna see näitab, millal seebimass on valmis vormi valamiseks. 

Külmprotsessil seebitamisel on triibu jälgimine tähtis oskus, sest erinevad retseptid ja koostisosad võivad mõjutada selle saavutamise aega ja tekstuurimuutusi. Algajad seebimeistrid peavad olema tähelepanelikud, kogenumad seebitajad suudavad triibufaasi täpsemalt kontrollida, et saavutada soovitud seebiomadused. Triibufaasi ei tohi segi ajada rasvade tahenemisega seebitaignas temperatuuri toimel!

  • Õrn triip suhteliselt vedelas seebitaignas näeb välja nagu sulašokolaad. Kui niristad seebimassi spaatlilt taignasse, siis ta ei vaju kohe seebitaigna sisse. See võimaldab saavutada kauneid värvilisi mustreid. 
  • Keskmine triip on kondenspiima tekstuuriga seebitainas. Juba pisut paksem ja triip seebitaignal jääb hästi näha. Mass on siiski veel hästi valatav, saad teha ilusa mitmevärvilise seebi.
  • Paks triip on paksu hapukoore taoline tainas. Siin saad spaatliga massi sisse augu kaevata. Selline paks seebimass sobib, kui tahad kasutada raskeid koorivaid lisandeid nagu sool, pähklikoorepuru vms, mis vedelas massis vajuks vormi põhja. Paks emulsioon võimaldab seebi pinnale luua reljeefse tekstuuri.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et “triip” on külmprotsessi seebitamise oluline etapp, kus seebimass muutub paksuks ja viskoosseks ning indikeerib seebistumise algust. See protsess nõuab täpsust ja kogemust, kuid järjepideval harjutamisel tuleb lihtsasti kätte!

Kui sa veel ise seepi teha ei julge, tule töötuppa ja teeme koos sinu esimesed seebid. Hüva nõu võid alati küsida ka seebimeistrite grupist facebookis: https://www.facebook.com/groups/290302313647731