OKASPUUÕLIDE JUHEND

Kui pikaleveninud hall ja vihmane sügisilm rusuma kipub, turguta tuju ja kergenda hingamist okaspuumetsa lõhnadega! Värsked männi- ja kuuselõhnad seostuvad kosutavate jalutuskäikudega looduses ning mõjuvad sama positiivselt ja meeliülendavalt.

Okaspuutaimed (Coniferophyta ehk Pinophyta; varem ka Coniferae) on üks viiest hõimkonnast seemnetaimede ülemhõimkonnas. Kõik selle hõimkonna tänapäeval elusolevad liigid kuuluvad klassi okaspuud (Pinopsida) ja seltsi okaspuulaadsed (Pinales). Kuigi okaspuude liike on maailmas suhteliselt vähe, on nad ökoloogiliselt väga tähtsad. Enamik okaspuid on puud, kuigi mõned on põõsad. Lehtedeks on neil kitsad teravad okkad või väikesed laiad soomused. Seemned valmivad käbides.

Kõik tänapäevased okaspuud kuuluvad okaspuulaadsete seltsi, mis on omakorda jaotatud seitsmeks sugukonnaks. Algselt oli okaspuutaimede hõimkonnas 11 sugukonda. Tänapäevaks on välja surnud 4 sugukonda. 7 nüüdisaegset sugukonda on männilised (Pinaceae), küpressilised (Cupressaceae), sirmokkalised (Sciadopityaceae), araukaarialised (Araucariaceae), kivijugapuulised (Podocarpaceae), peajugapuulised (Cephalotaxaceae) ja jugapuulised (Taxaceae).

Eesti taimestikus on esindatud kolm okaspuude sugukonda: männilised (harilik kuusk ja harilik mänd), küpressilised (harilik kadakas) ja jugapuulised (harilik jugapuu). Eesti looduses esineb neli okaspuuliiki. Jugapuu, mis kasvab peamiselt Saare- ja Hiiumaal, on hävimisohus, mistõttu on ta looduskaitse all.

Metsavannid ehk metsas viibimine

Metsajalutuskäikude ja puude keskel viibmise eesmärk on sisse hingata puude, lehtede, okaste ja ümbritsevate taimede värskeid ja rahustavaid maalähedasi lõhnu. Metsaõhk on teadagi hapnikurikas ja tervistav. Metsavannis on võimalus luua side puudega, luua suhe taimedega ja arendada suuremat tänulikkuse ja kohalolu tunnet hetkes. Metsavannil on potentsiaal leevendada stressi ja depressiooni ning aidata end tunda rohkem keskendununa.

Kuidas saavad okaspuu eeterlikud õlid aidata, kui ma ei saa metsas viibida?

Kurb tegelikkus on see, et paljud meist ei ela metsadega ümbritsetud piirkonnas, kus kasvab okaspuid. Okaspuu eeterlike õlide teadlik kasutamine koos mõttes jalutuskäigu kujutlemisega metsas pole kindlasti nii ideaalne kui tõeliselt puude vahel ekslemine, kuid võib olla tore meditatiivne asendus päriselt metsas viibimisele. Kadakas, küpress, mänd, kuusk ja nulg eeterlikud õlid võivad olla üsna stimuleerivad, seega tuleks neid kasutada mõõdukalt ja ettevaatlikult.

Okaspuu eeterlike õlide kasutusviisid ja eelised

Eeterlike õlidega töötades ei tohiks eeldada, et kõik okaspuuõlid mõjuvad ühtmoodi. Üldiselt on okaspuuõlid – kuusk, mänd ja küpress stimuleerivad ja ergutavad. Neid võib kasutada toetamaks üldist energiat ja hingamisteedetervist. Emotsionaalselt võivad need olla abiks ergutavates segudes ja segudes, mis on mõeldud keskendumise toetamiseks. Need on kasulikud ka massaažisegudes.

Üldine ohutusteave okaspuu eeterlike õlide kohta

Okaspuude eeterlike õlide paiksel kasutamisel või aurustamisel ei ole teadaolevalt tõsiseid terviseriske, välja arvatud Blue Cypress. Neid eeterlikke õlisid võiksid aga vältida raseduse ja imetamise ajal, sest nad võivad teatud ravimitega koostoimel olla fetotoksilised. Eeterlikud õlid on väga kontsentreeritud terapeutilised ained, millel on suur mõju meie meelele, füüsilisele kehale ja vaimule. Kehtib reegel “vähem on rohkem”!

Üldised ohutusnõuded

  • Hoidke kõik eeterlikud õlid lastele ja lemmikloomadele kättesaamatus kohas.
  • Ärge kasutage fototoksilisi (tsitruselised) eeterlikke õlisid enne päikese kätte minekut.
  • Vältige samade eeterlike õlide pikaajalist kasutamist.
  • Vältige eeterlike õlide kasutamist nahal lahjendamata kujul.
  • Hoidke eeterlikud õlid silmadest eemal.
  • Eeterlikud õlid on väga tuleohtlikud ja kergesti süttivad. Hoia neid eemal lahtistest leekidest.
  • Ärge kunagi kasutage eeterlikke õlisid seespidiselt.

Seedripuu, Atlas

Botaaniline nimi: Cedrus atlantica
Destilleeritud taimeosad: puit
Kaitsestaatus: ohustatud*

Seedripuu (Cedarwood Atlas) eeterlik õli on pärit Maroko ja Põhja-Aafrika piirkonnast Cedrus atlantica puu okstest ja puidust ning sellel on oma erilise ja eksootilise palsamiselt puiduse aroomi tõttu mitmeid kasulikke omadusi ja kasutusvõimalusi.

Sellel õlil on teravalt värske, puidune ja tugevalt vaigune magus maskuliinne aroom. Seedripuul on teadaolevalt energiat andvad omadused, see soodustab keskendumisvõimet, võib ka leevendada stressi ja pingeid. Seedrit kasutasid iidsed tsivilisatsioonid meditsiinis, kosmeetikas ja parfümeerias ning egiptlased palsameerimisel. Puit ise on selles sisalduva eeterliku õli suure protsendi tõttu väga aromaatne ning seda kasutati hoiukastide ehitamisel ja valmistamisel, kuna lõhn tõrjub termiite, sipelgaid, ööliblikaid ja muid kahjulikke putukaid. Sarnaselt teiste aromaatsete puiduliikidega kasutati seda laialdaselt viirukina.

Atlase seedripuu sisaldab seskviterpeene palju rohkem kui männi-, kuuse- ja nuluõli ning sellel on pikem säilivusaeg. Enamik teisi Pinaceae perekonna okaspuu eeterlikke õlisid destilleeritakse puu okastest ja okstest ning seega ei ole vaja kogu puud maha võtta. *Atlase seedripuu õli destilleeritakse aga puu puidust, mistõttu tuleb puud maha võtta. Atlas Cedarwood on IUCNi punase nimekirja kohaselt ohustatud. Kui vähegi võimalik, hankige oma õli ettevõtetelt, kes teevad vastutustundlikke looduskaitsealaseid jõupingutusi ning kaaluge alternatiivse eeterliku õli kasutamist. Virginia seedripuu ei ole ohustatud liik ja selle õlil on sarnaseid omadusi Atlase seedripuuõliga.

Kanada tsuuga

kuuse eeterlik õli

Botaaniline nimi: Tsuga canadensis / Pinus canadensis
Tavaliselt destilleeritud taimeosad: okkad ja oksad
Kaitsestaatus: peaaegu ohustatud*

Kanada tsuuga (Spruce hemlock) eeterlik õli kuulub männiliste sugukonda ehkki meenutab see puu rohkem kuuske. Selle lõhn on ka kõige sarnasem meie armastatud jõulupuuga. Nagu kõik okaspuud kannab ka kanada tsuuga eeterlik õli värskendavaid ja tervendavaid omadusi.

Kanada tsuuga eeterlik õli omab värsket okaspuulõhna, mis on eriti meeldiv ning ergutav. Kuusk oma puhastavate omadustega soodustab meele avatust ja selgust. Sellel on närvisüsteemile rahustav mõju ning ta aitab soodustada ka sügavat ja kosutavat und. Suurepärane valik kasutamiseks naha- ja juuksehoolduses, massaažis, seebi valmistamisel, diffuuserites, kodu puhastamisel ja lõhnastamisel. Aitab taastada üldise heaolu ja hingamisteede tervise.

*IUCNi punase nimekirja kohaselt on see liik aga peaaegu ohustatud. Kuigi destilleeritakse ainult okkaid ja oksi, on oluline õli hankida jätkusuutlikkusse panustavatest allikatest.

Siberi nulg

siberi nulu eeterlik õli

Botaaniline nimi: Abies sibirica
Tavaliselt destilleeritud taimeosad: okkad ja oksad
Kaitsestaatus: vähe ohustatud*

Siberi nulu (Fir needle) eeterlik õli on destilleeritud Abies sibirica puu okstest ja okastest. Siberi nulu eeterlikul õlil on värske, puidune, maalähedane, magus – tõeline tervendav okaspuumetsalõhn! Siberi nulu eeterlikul õlil on antiseptilisi, antimikroobseid, põletikuvastaseid ja antioksüdantseid omadusi. Tema rahustav aroom muudab selle ideaalseks valu vaigistamiseks ning väsinud ja valutavate lihaste lõdvestamiseks.

Siberi nulu eeterlik õli on üks mu lemmikumaid okaspuu eeterlikke õlisid, kuna selles on vähem monoterpeene kui enamikus okaspuuõlides ja seetõttu on see vähem stimuleeriv. Sellel on õrnalt värske, kuid mahe, puidune aroom. *See liik on küll punases nimekirjas, kuid ei kujuta veel liigi säilimisele ohtu.

Kadakamari

kadakamarja eeterlik õli

Botaaniline nimi: Juniperus communis
Taimeosa(d) Tavaliselt destilleeritud: marjad
Kaitsestaatus: vähe ohustatud* Erand: aruande Ohustatud, ohustatud ja haavatavad puuliigid: FRA 2005 ja IUCN Redi võrdlus lehekülgede 5, 9 ja 10 kohaselt peetakse seda Marokos kriitiliselt ohustatuks ning Albaanias ja Belgias ohustatuks.

Sellel õlil on värske, rikkalik vaigune, puidune-magus ja männiokkalaadne lõhn, mis meenutab jalutuskäiku igihaljas Saaremaa metsas! Nagu nimigi viitab, on kadakamarja eeterlik õli destilleeritud kadaka marjadest. Siiski võib olla mõistlik õli ostmisel kaks korda üle kontrollida, et veenduda, et tegemist on tõepoolest marjaõliga. Mõnikord lisatakse destilleerimisele ka lehti, kuid parimad õlid saadakse just küpsete marjade aurudestilleerimisel.

Seda karget põhjamaist eeterlikku õli kasutatakse aroomiteraapias, et aidata stimuleerida ja tugevdada närve ning parandada meeleolu keerulistes olukordades. Kadakal on puhas, kergelt läbitungiv puidune ja vaigune aroom, mis mõjub puhastavalt vaimule ja kehale. Kadakamari pärsib teadaolevalt mikroobide kasvu, puhastab ja detoksifitseerib.

Kasutatud allikas: https://www.aromaweb.com/essentialoils/conifer-essential-oils.php

https://naudenaturals.com/et/eeterlikud-olid/

TELLI NÜÜD JA MAKSA VÄHEM!
Võtsime tööst väikese pausi, aga Sina saad nüüd tellida ilma transporditasuta.
Paneme pakid teele alates 22.07
TELLI NÜÜD JA MAKSA VÄHEM!
Võtsime tööst väikese pausi, aga Sina saad nüüd tellida ilma transporditasuta.
Paneme pakid teele alates 22.07