8. märts, rahvusvaheline naistepäev, on pühendatud naiste saavutuste tähistamisele sotsiaalses, majanduslikus, kultuurilises, poliitilises sfääris. Naistepäeval võib end lasta kanda ka oma naiselikkusel – olla üleni ja alasti oma iseseisvuses, ilus, intellektis, otsustusvõimes, oma lastes, töös ja kutsumuses. Oleme juba palju tõestanud. Meil on nii palju põhjust olla tänulikud, uhked ja rõõmsad. Ja oma meeste poolt armastatud.
Naised on ohtlikud. Naised muudavad maailma.
Mõelge Marie Curie‘le, Florence Nightingale‘ile, Ema Theresale, Amelia Earhartile, Malala Yousafzaile jpt. Ja nüüd, Greta Thundberg, kõik Iraani naised… ja Kaja Kallas! Suurte ambitsioonidega kartmatud naised. Naised, kellel on julgust ja südikust. Naised, kes usuvad millessegi ja iseäranis omaenda jõusse.
Tõeline naiselik energia on väga võimas jõud. Daos on yin – naiselik energia, puhkus, aeglus, vaikne, maandav. Yin on enesekindlus, mis on isegi võimsam kui agressioon, mida omistatakse meesenergiale. Yin otsib tõde, on teadlik, intuitiivne, andestav, kõiketeadev. See on rahulik ja enesekindel ja usaldav. Sujuvaks toimimiseks vajame ka yangi – liikuvat, aktiivset, ujuvat, tõusvat, mehelikku, jõulist, kerget energiat. Tänapäeva probleem seisneb aga selles, et naised kasvavad tihtipeale üles meesenergias – meile surutakse peale võistlevaid, ekstravertseid, valjuhäälseid ja agressiivseid omadusi, mis “aitavad” elus läbi lüüa. Siis me kipume unustama loomuomast hoolivust ning muutume äärmiselt võrdlevaks ja otsustavaks.
Sellise käitumismustri näiteks on “emamesilase” teooria. See on mõiste, mida kasutatakse nähtuse kirjeldamiseks, kus meeste domineeritud valdkondades edu saavutanud naised kalduvad teistest naistest distantseeruma ja keelduvad neid abistamast või juhendamast. Esmakordselt võtsid selle mõiste kasutusele 1970. aastatel psühholoogid, viidates juhtivatel kohtadel olevatele naistele, kes käitusid sarnaselt mesilasemadega, kes lükkavad tagasi teisi potentsiaalseid mesilasemasid oma koloonias.
Teooria viitab sellele, et naised, kes on saavutanud edu meeste domineeritud valdkondades, võivad tunda end ohustatuna teiste naiste poolt, kes üritavad nende jälgedes käia, mistõttu nad distantseeruvad teistest naistest ja keelduvad neid abistamast või juhendamast. Selline käitumine võib olla tingitud veendumusest, et tipus on ruumi ainult ühele naisele ja et teiste naiste abistamine kahjustaks nende endi edu.
Vastupidiselt arvamusele, et see on meeste domineeriv maailm, kus pidevalt oma ellujäämise eest võitlema peab, on naised võimu, armu, tarkuse, õigluse, loovuse ja lootuse alus. Naistel on teadaolevalt parem intuitsioon, kannatlikkus, emotsionaalne keskendumisvõime, kaastunne ja võrgustike loomise võime. Naiste tugevate külgede loetelu on lõputu.
Naisel üksi võib olla võim – ühiselt on meil aga mõju.
Üks inspireerivamaid nähtusi on naised, kes üksteist avalikult toetavad ja tõstavad. Uus uuring näitab, et koostööst saavad konkurentsist suurema kasu eelkõige naised. Kasutades teiste naiste toetust, kasutame oma sookaaslaste kollektiivset energiat, et aidata meil tunda end jõulisena karmis „meeste maailmas“. Teiste naiste võimendamine näitab tegelikult, et oleme nii toetav meeskonnamängija kui ka inspireeriv juht. Kokkuvõtteks – naisi toetavad naised on edukamad.