MILLIST VARUSTUST VAJAD SEEBI TEGEMISEKS

Kodus seebi valmistamine on huvitav ja loominguline tegevus. Külmprotsess seebi valmistamine on üks populaarsemaid meetodeid seebi valmistamiseks kodus – saad meisterdada endale ja oma perele looduslikku ja isikupärast seepi ning tead täpselt, milliseid tooraineid kasutad. Kui soovid alustada külmprotsess seebi valmistamist, siis siin on nimekiri peamisest varustusest, mida vajad. Ära unusta – varu seebi jaoks eraldi nõud ning ära kasuta neid enam söögivalmistamiseks!

  1. PRILLID JA KUMMIKINDAD: Enne kui alustad, veendu, et sul oleksid olemas kõik vajalikud ohutusvahendid. Seepi tehakse leeliselisest naatriumhüdroksiidist (NaOH), mis õnnetuse korral tugevalt söövitab. Kohustuslikud ohutusvahendid hõlmavad kaitsekindaid, prille ja riietust, mis kaitseb sinu nahka ja silmi. Vali prillid ehitus- või keemiapoest – need peavad sulle suuruselt sobima ning olema spetsiaalselt kemikaalidega töötamise jaoks. Kindad võivad olla nitriil- või lateks, aga kindlam veel, kui leiad pikad ja tugevad kindad, mis samal ajal on mugavad. Kanna töökitlit või põlle, mida sa ei karda määrida ning mis õnnetuse korral kärmelt seljast käib.
  2. TÄPNE KAAL: Kuna seebi valmistamisel on täpne koostisosade mõõtmine oluline, vajad kaalu, mitte mõõtetopse. Kaal võib olla sama, mida kasutad köögis koogivalmistamisel.
  3. ROOSTEVABAST TERASEST SULATUSPOTT JA PLASTIKUST SEGAMISNÕUD/KANNUD: Vajad nõusid, mis peavad vastu leelisele. Sulata tahked rasvad roostevabas potis. Kasuta nii NaOH, kui seebimassi segamiseks roostevaba terast või vastupidavat plastikut, mille konteineri põhjas on taaskasutamise sümbol #5. Isegi kuumakindel klaas võib korduval leelisega kokkupuutel puruneda, alumiinium aga reageerib leelisega ning on ohtlik!
  4. VÄIKSED TOPSID: Pisikestes topsides valmistad ette oma lisandid, värvid ja lõhnaained.
  5. LUSIKAD JA SPAATLID: Kasuta plastikust või silikoonist lusikaid ja spaatleid, mis leelisega reageerimisel ei kahjustuks. Kohalike kaupluste köögitarvete sektsioonis on kõikvõimalikke valikuid. Otsi vastupidavat plastikut või silikooni, väldi alumiiniumit.
  6. SAUMIKSER: Saumiksriga on mugav ja kiire seebimassi emulgeerida. Olenevalt seebi koostisest võib kuluda käsitsi seebimassi õige paksuseni segamiskes tunde!
  7. VORMID: Sul on vaja vorme, kuhu valmis seep valada. Seebivorme leiab erinevates suurustes ja kujudes. Alustuseks võid valida silikoonist muffinivormid või teha ise kandilisest mahla- või piimapakist suur pätsivorm. Võid kasutada ka puidust või papist karpi, mille oled eelnevalt vooderdanud küpsetuspaberiga.

EKSTRA

Termomeeter: Et leeliselahus ja õlid emulgeeruks, peavad nad olema enam-vähem samal temperatuuril. Külmprotsess-seepi võib teha erineval temperatuuril, aga sa võid eelistada leeliselahuse ja õlide kasutamist toasoojalt. Valmista leeliselahus ning sulata rasvained eelmisel päeval. Sellisel juhul ei ole termomeetrit vaja.

Seebilõikaja: Kui juba rohkem seepi hakkad tegema, siis võid investeerida spetsiaalsesse seebilõikajasse, et saada ilusa lõikega ühesuurused tükid. Aga sobib ka hea terav nuga ja lõikelaud.

Pulgad, vardad, šabloonid jne: Erineva tehnikaga on võimalik luua põnevaid värvilisi mustreid. Kui ühevärvilise seebi tase on juba saavutatud, siis hakka proovima tehnikaid, mida youtube’st leiad!

Külmprotsess-seebi valmistamine võib alguses tunduda keeruline ja ohtlik, kuid kui järgid juhiseid ja pead kinni ohutusnõuetest, saad luua imelisi armsaid seepe oma perele. Oluline on olla kannatlik ja katsetada erinevaid retsepte ja koostisosi, et leida enda lemmikseebi retsept. Lõppude lõpuks on see loominguline protsess, mis võib olla rahuldustpakkuv ja nauditav!

Kui kohe iseseisvalt ei julge või tahad aeg-ajalt lihtsalt kodust välja saada, siis tule, teeme koos seepi! Tutvu SEEBIMEISTRI töötubadega 👇